Trafik Sitesi

Kaza Tespit Tutanağı Nereye Verilir ? Nasıl Sonuçlanır ?

Kaza Tespit Tutanağı Nereye Verilir ? Nasıl Sonuçlanır ?

Kaza Tespit Tutanağı Nereye Verilir ? ” sorusu, birçok vatandaşımız tarafından merak ediliyor. Usulüne uygun olarak tutulan anlaşmalı trafik kazası tespit tutanakları, aracınızın sigortasını yaptırdığınız şirkete teslim edilir.

trafik-kazasi-tespit-1

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Değerlendirilir ?

Sigorta şirketlerine teslim ettiğiniz kaza tespit tutanağı, ilgili şirketin hasar departmanına iletilir. En geç bir sonraki iş günü mesai saatleri bitimine kadar, ilgili birim tarafından Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM), elektronik ortamdan gönderilir.

Kaza Tespit Tutanağı’nın, SBM sistemine girilmesini takip eden 3 gün içerisinde, her aracın sigorta şirketleri kusur değerlendirmesi yapar. Kusur dağılımı yapılırken, %0, %50, %100 şeklinde oranlama verilir. Eğer sigorta şirketleri ortak bir karara varırsa, dosya kapatılır.

Eğer 3 iş günü içerisinde şirketler kendi aralarında ortak bir karara varamaz ise dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na iletilir. Komisyon, 3 iş günü içerisinde ilgili dosyayı sonuçlandırır.

trafik-kazasi-tespit-2

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz

Kaza dosyası sonuçlandıktan sonra, taraflara sms yoluyla bilgilendirme yapılır. Bilgilendirmenin ardından, Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama kısmından kusur oranlarını öğrenebilirsiniz. Eğer açıklanan karardan memnun olmadıysanız ve itiraz etmek istiyorsanız, yeni ek belgeler ile birlikte 5 gün içerisinde sigorta şirketine başvurabilirsiniz. 5 günlük süre içinde itiraz hakkının kullanılmadığı veya itiraz hakkı kullanılmış olup talebin karşılanmadığının değerlendirildiği durumlarda, sigortalıların kusur oranına ilişkin itirazlarının, Sigorta Tahkim Komisyonu veya özel hukuk yollarına başvurulmak suretiyle çözülmesi gerekmektedir.​

Kaynakça

kırşehir escort

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ