Trafik Sitesi

Hususi Araçla Yük Ve Yolcu Taşımanın Cezası Ne Kadar?

Hususi Araçla Yük Ve Yolcu Taşımanın Cezası Ne Kadar?

Hususi Araçla Yük Ve Yolcu Taşımanın Cezası Ne Kadar?

Aracı ruhsatta belirtilen kullanım amacı dışında kullanmanın cezası var mı? Aracın kullanım maksadı dışında yük taşımanın cezası ne kadar? Bu yazımızda sizlere araç ruhsatında belirtilen kullanım maksadı dışında aracınızı kullanmanız durumunda verilebilecek cezadan bahsedeceğiz.

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki araç ruhsatınızda ya da diğer bir deyişle araç tescil belgenizde aracınızın kullanım amacı belirtilmektedir. Ticari amaçlarla kullanılacak araçlarda ticari ibaresi bulunurken, bireysel amaçlarla kullanılacak araçlarda ise hususi ibaresi bulunmaktadır.

Ticari ibaresi bulunmayan ruhsatlara sahip araçlarla ticari amaçlarla yük veya yolcu taşınamaz.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Ek-2/1 sayılı maddesine göre, araçları motorlu araç tescil belgesinde gösterilen maksadın dışında kullanan sürücülere ve sürülmesine izin veren araç sahiplerine, 2018 yılında 1.002 TL idari para cezası verilmektedir.

Bu ihlal sonucu verilen ceza, 15 gün içerisinde, % 25 indirimle 751,5 TL olarak ödenebilir.

Ayrıca araç 15 gün süre ile trafikten men edilir.

Ek-2/1 maddesine göre, sürücü aynı zamanda aracın sahibi değilse, ayrıca, tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Erdem Demirci dedi ki:

  Benim kamyonetim var yük nakli hususi yazıyor o zaman neden ticari araç olarak hersene muayeneye giriyoum mantıklı mı?

  1. Yusuf dedi ki:

   Benim kapalıkasa doblom var arkada minder üzerinde ailem otursa ceza yiyip aracı bağlatırmıyım

 2. mustafakemalatatürk dedi ki:

  soygun hersey soygun bu ülkede, ufacık arabaya fiorinoya bile ticari deyip vergiyi köklüolar,sigortası 1500 tl ha keza..ufacık arabanın yıllık maliyeti hiç çalışmasa bile 3500 tl..yazık ya yazık..nedir bu

 3. Ibrahim dedi ki:

  9+1 minibüsüm var hususi yazıyor ruhsata ben bunla balık tutmaya arkaslarla gidiyoruz bir miktarda ücret alıyım ben d2 belgesi gerek varmi

BİR YORUM YAZ