Trafik Sitesi

Tescil Belgesine Reklam Yada Logo İşletilmesi

Tescil Belgesine Reklam Yada Logo İşletilmesi

Tescil belgesine ( araç ruhsatına ) logo yada reklam ekleme ücreti ne kadardır ? Araç ruhsatına logo işletmemenin cezası ne kadardır ? Logo yada reklam işletmek için hangi belgeler gerekir ? Konuyla ilgili aklınıza takılanları, yazının devamında görebilirsiniz.

Reklam logoları aracın neresine eklenebilir ?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa bağlı Karayolları Trafik Yönetmelik ekinde yer alan 2 sayılı cetvelde, “ Araç işleticisinin ticari ad ve ünvanı ile, işletmeci kuruluşun tanıtımına yönelik reklam mahiyetindeki yazı ve resimler, aracın yan karoseri üzerinde bulunabilir. Otobüs ve minibüslerin arkalarına sadece işleticinin ticari ad ve ünvanı yazılabilir.” şeklinde bir hüküm geçmektedir.

Kısacası; Reklam logoları araçların yan kısımlarında bulunmak zorundadır. Sadece otobüs ve minibüslerin arka kısımlarına logo eklenebilir. Onda da, sadece işletici firmanın ticari ismi ve ünvanı yazılabilir.

 

 

Araç ruhsatına logo işletmek için hangi belgeler gerekir ?

Aracın kayıtlı olduğu tescil kuruluşuna araç sahibi tarafından dilekçe ile müracaat edilmesi halinde;

  • Trafik ve Tescil Belgesi
  • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesinin fotokopisi,
  • Aracın muayene istasyonundan tespiti ( Ek1)
  • Araç sahibine ait olmayan logolarda, logo sözleşmesi.
  • Tespitte logo mahiyeti belirtilecektir.
  • Araç sahibinin veya vekilinin, TC. Nolu kimliğinin ve fotokopisi
  • Şirketler için: Bulunduğu yıl içerisindeki Faaliyet Belgesi(2016), sicil gazetesi ve imza sirküleri
  • Vekâlet ile yapılan işlemlerde, vekâletname aslı ve fotokopisi ( Vekâletnamede, vekilin araç ile ilgili yapacak olduğu işlem açıkça belirtilmelidir )
  • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan alınan EK1 formu ( Form el ile değil, bilgisayar yada daktilo ile doldurulacaktır )

hazır olmalıdır.

 

 

 

Araç ruhsatına logo işletirken dikkat edilmesi gerekenler ?

Araçlar üzerine yazdırılan yazı ve resimlerin, Yönetmelik hükmüne uygun olarak yazdırılıp yazdırılmadığının kontrol edilmesi amacıyla, muayene istasyonlarında araç trafik tescil müracaat ve işlem formu (Ek-1)’na tespit yaptırılacaktır. (Muayene istasyonlarınca araç üzerine yazdırılan ticari ad, unvan veya logo forma şerh düşülecektir.)

Söz konusu yazı ve resimlerin usulüne uygun olarak yazıldığının anlaşılması halinde “…… logoludur”, “…… yazısı mevcuttur” ibarelerinin tescil müracaat formu (Ek-1)’na şerh düşülecektir. (Bu işlemleri müteakip, araç dosyası ve tescil belgesinin diğer bilgiler bölümüne iznin verildiğine dair şerh düşülecektir.)

Üzerinde yazı veya logo bulunan bir aracın başkasına satılması halinde; yazı veya logonun sildirildiğine dair muayene istasyonunda aracın tespitinin yaptırılması sonrasında, alıcısı adına tescil işlemi yapılacaktır.

Araç üzerinde sadece ticari ad ve unvanı ile, işletmeci kuruluşun tanıtımına yönelik reklam mahiyetindeki yazı ve resimler, aracın yan karoseri üzerinde bulunabilecek, ancak otobüs ve minibüslerin arkalarına işleticinin ticari ad ve unvanı yazdırılabilecektir.

Bayi, yetkili servis veya dağıtıcı şirketler adına tescilli araçlara yazı veya reklam logosu yazdırılmak istenmesi halinde; bayisi veya yetkili servisi oldukları üretici veya ithalatçı firma ile birlikte yapılan noter tasdikli sözleşme aranacaktır.

Ayrıca, üretici veya ithalatçı firmalar ile bayi, yetkili servis veya dağıtıcı şirketler arasında yapılan sözleşmelerde, yazı veya logo kullanımına ilişkin bir hüküm bulunmaması halinde, üretici veya ithalatçı firma tarafından düzenlenmiş olan, bayi, yetkili servis veya dağıtıcı şirkete ait araçlara, yazı veya logoyu yazdırabileceğine dair belge aranması gerekmektedir.

Araç Ruhsatına logo işletmemenin cezası  ne kadar ?

2918 sayılı K.T.K. ‘nın 26/2 maddesine göre ; Araçların dışında bulundurulması mecburi işaretlerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam,yazı,işaret,resim,şekil,sembol,ilan,flama,bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak yasaktır.

Bu ihlali yapan sürücülere 92 TL para cezası ve 5 ceza puanı yazılmaktadır ( 2016 verilerine göre ). Araç sürücüsü aynı zamanda aracın sahibi değilse, aynı ceza tescil plakasına da yazılmaktadır.

Cezanın tanımında, ” Aykırı durumda olan donanım ve yazılar, giderleri işletene ait olmak üzere söktürülür. ” denilmektedir. Fakat ortaya çıkabilecek mağduriyetleri azaltmak için, bu donanım ve yazıların söktürülmesi için 7 iş günü izin verilmektedir. 7 iş günü sonunda araç, trafikten men edilir.

7 iş günü içerisinde araç üzerindeki donanım ve yazıları ruhsata işletirseniz, ilgili tescil bürosunda men kaldırma işlemi yaptırmanız gerekmektedir.

Araç ruhsatına logo işletme ücreti ne kadardır ?

Aracın tescil belgesine ( araç ruhsatına ) logo işletme ücretsizdir. Sadece Araç Tescil Belgesi ücreti olan 76.50 TL ücret alınır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ