Trafik Sitesi

Hatalı Park Cezaları

Hatalı Park Cezaları

 

Özellikle şehiriçi trafikte en fazla karşılaşılan sorunların başında, hatalı park konusu geliyor. Ülkemizde yazılan trafik cezalarının da büyük bir bölümünü, yanlış yada hatalı parktan dolayı yazılan cezalar oluşturuyor. Şimdi kısaca bu ihlallerden bahsedelim.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 61. maddesi, park yasağı ihlallerine ayrılmıştır. Bunun çeşitli bendleri vardır. Bunlar ;

Duraklamanın yasak olduğu yerlerde park etmek

61/1-a maddesi : Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasak olduğu yerlerde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 15 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

Taşıt yolu üzerinde park etmek

61/1-b maddesi : Taşıt yolu üzerinde park etmenin, trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

61/1-c maddesi : Taşıt yolu üzerinde, geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

Geçiş Yolu: Araçların bir mülke girip çıkması için yapılmış olan yolun, karayoluna bağlanan ve karayolu sınır çizgisi içinde kalan kısmıdır.

Yangın musluklarına yakın park etmek

61/1-d maddesi : Taşıt yolu üzerinde belirlenmiş yangın musluklarına, her iki yönden beş metrelik mesafe içinde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

Otobüs duraklarına yakın park etmek

61/1-e maddesi : Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara, iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

61/1-f maddesi : Taşıt yolu üzerinde, üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda, ortadaki taşıt yolunda park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

Park eden araçların çıkışını engellemek

61/1-g maddesi : Taşıt yolu üzerinde, kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

61/1-h maddesi : Taşıt yolu üzerinde, geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından onbeş metre mesafe içinde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

Park etme süreleri dışında park etme

61/1-ı maddesi : Taşıt yolu üzerinde, işaret levhalarında park etme izni verilen süre veya zamanın dışında park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

61/1-j maddesi : Taşıt yolu üzerinde, kamunun faydalandığı ve yönetmelikte belirtilen yerlerin giriş ve çıkış kapılarının, her iki yönde beş metrelik mesafe içinde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

61/1-k maddesi : Taşıt yolu üzerinde, park için yer ayrılmamış veya trafik işaretleri ile belirtilmemiş alt geçit, üst geçit ve köprüler üzerinde veya bunlara on metrelik mesafe içinde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 15 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

61/1-l maddesi : Taşıt yolu üzerinde, park etmek için tespit edilen süre ve şeklin dışında park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

Resmi araçlara ait yerlere park etmek

61/1-m maddesi : Taşıt yolu üzerinde, belirli kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerlerinde park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

61/1-n maddesi : Taşıt yolu üzerinde, ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek yasaktır. 108 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

Engelli yerlerine park etme

61/1-o maddesi : Taşıt yolu üzerinde, engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek yasaktır. 216 TL para cezası ve 10 ceza puanı tatbik edilir. Hatalı park eden araçlar, trafik ekiplerince otoparka çekilebilir. Aracınızı çıkarmak için masrafları ödemeniz gerekmektedir.

 

Yanlış park cezası erken ödeme indirimi ne kadar ?

Diğer tüm trafik cezalarında olduğu gibi, hatalı park cezaları için de erken ödeme indirimi vardır. Cezanın size tebliğ edildiği tarihten başlamak üzere, 15 gün içerisinde öderseniz, %25 indirimli ödemiş olursunuz.

Park cezasına itiraz yapılır mı ?

Tüm trafik cezalarında olduğu gibi, yanlış yada hatalı park cezasına da itiraz edebilirsiniz. Size verilen yada gönderilen ceza makbuzunda, hangi mahkemeye itiraz edebileceğiniz genellikle yazar. Eğer yazmıyorsa, bulunduğunuz il yada ilçede varsa trafik mahkemesi, yoksa sulh ceza mahkemesine itiraz edebilirsiniz. Ancak park cezalarında aracınızın fotoğrafının çekildiğini, bu sebeple itirazınızın kabul edilmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu unutmayın.

Park cezası nereye ödenir ?

Vergi dairesine, anlaşmalı bankalara, ptt şubesine ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra makbuzunuzu saklamayı unutmayın. Çok nadiren de olsa sistemde yaşanan bir sıkıntıdan dolayı işleminiz onaylanmayabilir. Bu yüzden elinizde makbuz olması, sizi aynı cezayı tekrar ödemek zorunda bırakmaz.

Not : Hatalı parktan dolayı bir kazaya sebebiyet verebileceğinizi ve bundan dolayı hem vicdanen hem de kanunen sorumlu olabileceğinizi unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Serdal Saraç dedi ki:

  Bu 61 madde kamunun faydalandığı fabrika atölye işhanı ve benzeri yerlerin giriş çıkış kapısının 5 mt yakınına park yapmak yasaktır derken bu benzeri yerler bakkal market halici mobilyacı vs vs mağazaları kapsama alanı içine aliyormu lutfen bilgilendiriniz

  1. cem dedi ki:

   Sanırım dükkan önlerinden bahsediyorsunuz. Eğer öyle ise bu madde kapsamına girmez.

 2. erol kalem dedi ki:

  hatalı parktan dolayı kaza olur ise suç yine çarpanın oluyor bu yanlış değilmi benim geçiş yolumu engelliyor ve ben oradan kesinlikle alternatifsiz gecmek zorundayım ve yoluma park etmiş arıyorsunbulamıyorsun sürtüyorsun ve suçlu oluyorsun farzet araçta hamilevar acil ve gecemedim kadın yada çocuk zarar gördü ambulans gelse ki gelemiyecek oda gelirken kalıcak park eden 108 tl ödeyecek ve iki can ın bedeli çok saçma kanun

 3. tarkan dogan dedi ki:

  Park etmek yasaktir levhasinin oldugu en son yerden ne kadar uzagina arac park edilebilir

  1. cem dedi ki:

   Gördüğünüz her ” Yasak ” levhasının bittiğini gösteren bir levha daha vardır. Eğer yoksa, Park Yasağı levhasının dikili olduğu yol bitine kadar yasak devam eder.

BİR YORUM YAZ