Trafik Sitesi

Fazla Yolcu Taşıma Cezası Ne Kadar?

Fazla Yolcu Taşıma Cezası Ne Kadar?

Fazla yolcu taşıma cezası ne kadar? Ya da diğer bir adıyla, ayakta yolcu taşıma cezası ne kadar? Aracın koridoruna tabure koyulursa yolcu taşınabilir mi? Otobüs, minibüs, otomobil gibi araçlara taşıma sınırı üzerinde yolcu almanın cezası ne kadar, yaptırımları neler, kısaca açıklık getirelim.

Fazla Yolcu Taşıma Cezası Ne Kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/1-a maddesine göre; taşıma sınırı üzerinde yolcu almanın cezası 85 TL ve 10 ceza puanıdır. Fazla yolcular, en yakın yerleşim biriminde indirilir. Bu işlem süresince ortaya çıkacak tüm masraflar, araç sahibi ya da işleteni tarafından ödenmektedir.(1)

Arabaya 6 – 7 kişi binmenin cezası, 65/1-a taşıma sınırı üstünde yolcu almanın cezası, serviste ayakta yolcu taşıma cezası ” gibi sorularınıza cevap bulduk.

 

Fazla Yolcu Taşıma Cezası

 

Peki aracınıza taşıma sınırının çok üzerinde yolcu alırsanız ne olur?

Trafik kanununa göre; aracınızın fazla yolcu sayısının bir önemi yok. Yani 20 kişilik bir araca 21 kişi de alsanız, 51 kişi de alsanız cezası 85 TL’dir ( 2018 yılına göre ).(2)

Ancak; burada başka bir konu devreye giriyor. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 179/2 maddesi gereği, hakkınızda işlem yapılmak üzere mahalli zabıtaya ( Asayiş ya da karakol ekiplerine ) teslim edilebilirsiniz. Buradaki işlemlerinizin ardından mahkemeye çıkabilir ve 2 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz. Siciliniz temiz ise para cezasına çevrilebilir ve 14.400 TL’ye kadar para cezası alabilirsiniz.

TCK 179/2: Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını; kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kafa kurcalayan bir diğer konu, bagajda yolcu taşınıp taşınamayacağı. Bagajda yolcu taşımanın cezası, farklı bir kanun maddesi ile belirlenmiştir.

Bagajda yolcu taşımanın cezası; 2918 sayılı K.T.K.’nın 65/1-g maddesi gereği toplam 2749 TL’dir. Bu ceza işleten ya da araç sahibine uygulanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ