Trafik Sitesi

Alkolmetreye Üflememe Cezası

Alkolmetreye Üflememe Cezası

Alkolmetreye üflememe cezası nedir ? Alkol kontrolünde üflememenin cezai yaptırımı ne olur ? Alkolmetreye üflememeye itiraz edilir mi ? Aklınızdaki bu sorulara cevap vermek istiyoruz.

Alkolmetreye üflememe cezası nedir ?

2918 sayılı K.T.K.’nın 48/9 maddesi gereği; Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemenin cezası 2869 TL‘dir. Sürücü belgeleri 2 yıl süreyle geri alınır.

Trafik polislerinin yada Jandarma trafik ekiplerinin yaptığı alkol uygulamasında, alkolmetreye üflemeyi reddebilirsiniz. Fakat bu durumda alkol almamış olsanız dahi, ehliyetinize 2 yıl el konulur.

Ayrıca; Trafik görevlilerince uyuşturucu veya uyarıcı madde ölçümü yapılmasına müsaade etmeyen, ancak uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullandığı konusunda makul şüphe duyulan sürücüler, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun adli kolluğa ilişkin hükümleri gereğince, mahalli zabıtaya teslim edilecektir. Mahalli zabıta tarafından yürütülen soruşturma takip edilecek ve sonuca göre Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/8 maddesine göre işlem yapılacaktır.

Alkolmetreye üflemezsem aracım bağlanır mı ?

Alkolmetreye üflemezseniz, sürücü belgenize 2 yıl el konulacağını az önce söylemiştik. Dolayısıyla o dakikadan itibaren araç sürmenize izin verilmez. Eğer yanınızda alkolsüz bir sürücü varsa ve araç sahibi yanınızdaysa yada araç sahibi sizseniz, o kişiye tutanak karşılığı araç teslim edilir. Fakat araç sahibi siz değilseniz yada araç sahibi yanınızda değilse, bu kez yapılması gereken birkaç işlem vardır.

İlk olarak araç sahibine telefonla ulaşıp, kendisine en yakın trafik birimine gitmesini söylemelisiniz. Araç sahibi kendisine en yakın trafik birimine gidip, muvafakatname doldurması gerekiyor. ” Aracımın ………. isimli, ….. T.C. numaralı kişiye teslim edilmesini rica ederim ” şeklinde bir form doldurup, bu formun size işlem yapan trafik birimine fakslanması gerekiyor.

Sürücü belgemi ne zaman ve nasıl geri alırım ?

Eğer 48. maddenin herhangi bir fıkrasından cezai işlem uygulandıysa ( 48/5, 48/8, 48/9 ), ceza süreniz sona erdiğinde tüm trafik cezalarını ödemiş olmanız gerekiyor. Vergi dairesinden alacağınız ” borcu yoktur ” kağıdı ile birlikte, süre sonunda sürücü belgenizi alabilirsiniz.

Trafik cezalarını yapılandırırsam, sürücü belgemi geri alabilir miyim ?

Hayır. Yapılandırma konusu daha farklı bir kavram. 48. maddeden sürücü belgeniz alındıysa, üzerinizde bulunan tüm trafik cezalarını ödemeniz gerekiyor. Yapılandırma yaptığınızda borcunuz bitmiyor ve dolayısıyla size ” borcu yoktur ” kağıdı verilmiyor. Bu kağıt olmadan da sürücü belgenizi alamazsınız.

Alkolmetreye üflememe cezasına itiraz edilir mi ?

Evet. Diğer trafik cezalarına olduğu gibi, alkolmetreye üflememe cezasına da itiraz edebilirsiniz. Bunun için ya trafik mahkemelerine yada bulunduğunuz ilçenin sulh ceza hakimliğine dilekçe ile başvurabilirsiniz. Fakat itiraz için ” Ben üflemek istiyordum ama polis/jandarma izin vermedi ” gibi bir savunma yapmanız gerekiyor. Eğer böyle bir itirazda bulunursanız yalan beyan vermiş olacaksınız. Çünkü hiçbir polis yada jandarma bu şekilde bir işlem yapmaz. Ayrıca günümüzde tüm uygulamaların kamera ile kayıt altına alındığını da unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Rasim dedi ki:

  Alkolmetreye uflemeyen kisi 2 yil ceza alir borclarini oder fakat surucu davranislarini gelistirme kurlarina katilmadan ehliyetini alamaz deniyor. Kimileride buna gerek yok diyor. Surucu davranislarini gelistime kursuna alkolmetreye uflemeyen misi katilir mi?

  1. cem dedi ki:

   Evet katılır. 48. maddenin herhangi birinden dolayı ( 48/5, 48/8, 48/9 ) sürücü belgeleri geri alınan kişiler, süre sonunda borçlarını ödemiş ve gerekli kursları başarıyla bitirmiş olmaları gerekmektedir.

 2. Onder dedi ki:

  İki yıl dolduktan sonra para cezalarını ödemeyip ehliyeti alamadigimizda direksiyonda yakalanınca nasıl bir ceza uygulanıyor ? Ehliyet yanında olmadığından mi ceza.kesiliyor yoksa.ehliyet yokmuş gibi mi ceza kesiliyor ?

BİR YORUM YAZ