Trafik Sitesi

Yabancıların Ülkemizde Yabancı Sürücü Belgesi İle Araç Kullanması

Yabancıların Ülkemizde Yabancı Sürücü Belgesi İle Araç Kullanması

Yabancılar, yabancı sürücü belgesi ile ülkemizde araç kullanabilir mi ? Türkiye’de araç kullanmak isteyen vatandaşlar için neler gerekmektedir ? Yabancıların, yabancı sürücü belgesi ile ülkemizde araç kullanabilmesi ile ilgili tüm detaylar, Habertrafik.com ‘da.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 88. maddesinde, yabancı vatandaşların yabancı sürücü belgesi ile ülkemizde nasıl araç kullanabileceği açıklanmıştır.

Yabancıların dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile, ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.
2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için, dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Yabancı ehliyet sahiplerinin de, pasaportlarını yanlarında bulundurmaları ve istenildiğinde ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bu madde hükümlerine aykırı hareket eden yabancılara, 2918 sayılı K.T.K. ‘nın 39/4 maddesi gereği, 356 TL para cezası ile uygulanmaktadır.

Kaynak: Resmi Gazete

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. cengiz dedi ki:

  Suriye vatandaşı suriye ehliyeti ile ülkemizde araç kullanabilirmi? Çünkü konvansiyonel ülkelerden değil.

  1. cem dedi ki:

   Konvansiyonel ülke olayı biraz farklı. Konvansiyonel ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemiz sürücü belgeleri birebir değişebiliyor. Fakat Suriye ehliyetlerinin birebir değişimi yapılmaz. Suriyeden alınan ehliyet eğer gerçekse, ülkemizde tercümesi ile birlikte kullanılabilir.

 2. Asker dedi ki:

  Türkmen ehluyetimle src 3belgimi aldim geldigime 9ay oldu araba kulanabilermiyim lütfân Yardamci olun

  1. cem dedi ki:

   Src belgenizi nereden aldınız?

BİR YORUM YAZ