Trafik Sitesi

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası nedir? Çekme belgeli araç trafikte yakalanırsa ne olur? Trafik kanunu 21. madde nedir? Tüm detaylar Habertrafik.com ‘da.

Trafikten çekme nedir? Nasıl yapılır?

Özellikle uzun bir süre yurt dışına çıkacak olan araç sahiplerinin; sigorta, muayene, MTV ücreti ödememek için kullandıkları kanuni bir haktır. Tabi bu hakkı kullanmaları için, bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Araçlarını trafikten çekmek isteyenler, aşağıdakileri yapmak zorundadırlar.

  • Trafikten çekme işlemi; araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya tüzel kişiliklerce ( şirketler ) yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle müracaatı üzerine, muayeneye tabi tutulmadan, herhangi bir trafik tescil şube veya bürosunca yapılır.
  • Başvurusu sırasında verilen dilekçeye ek olarak, vergi dairesinden alınmış borcu yoktur kağıdı, araç tescil belgesi, araç trafik belgesi ve araç tescil plakaları da verilir.
  • Tescil büro tarafından araç tescil belgesinin ilgili bölümüne, “trafikten çekilerek tescili silinmiştir” şerhi konulur ve tescil belgesi araç sahibine geri verilir. Trafik belgesi ve araç plakaları tescil büro tarafından alınarak iptal edilir.
  • Trafikten çekilen aracın tescil kaydı sistemden silinir. (1)
  • Trafikten çekilen araç bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç onbeş iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir.

 

Trafikten çekili araçlar

 

Trafikten çekili araç kullanmanın cezası nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 21. maddesine göre; Tescil edilen araçları, trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkarmak yasaktır. Cezası 1002 TL ve 10 ceza puanıdır.

Trafikten çekili araç kullanma cezası kime yazılır?

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası sürücülere tatbik edilir. 15 gün içerisinde ödenirse, 751,5 TL olarak yatırılır.

Trafikten çekmeli araç kullanırsam ne olur?

Bu araçların kara yolunda sürülmesi yasak olduğu için, 1002 TL ceza uygulanır. Ayrıca kurtarıcı üzerinde sahibine teslim edilir. Kurtarıcı, araç sahibinin istediği yere kadar götürür. Ayrıca yine araç sahibinden, aracını kara yolunda kullanmayacağına dair taahhütname alınır. Eğer araç sahibi araçta değilse, araç kurtarıcı vasıtasıyla otoparka alınır ve trafikten men edilir.

 

Trafikten çekili araçlar

 

Trafikten çekilen araç tekrar trafiğe çıkarılabilir mi?

Evet, tekrar trafiğe çıkarabilirsiniz. Ancak bunun için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir.

  • Yeniden trafiğe çıkarma işlemi, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle müracaatı üzerine herhangi bir trafik tescil şube veya bürosunca yapılır.
  • Müracaat sırasında; araç tescil belgesi, geçerli zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler ile aracın muayenesinin yapıldığına dair belge ibraz edilir.
  • İşleme müteakip araca önceki plakası tahsis edilir ve motorlu araç trafik belgesi tanzim edilerek verilir.
  • Yeniden trafiğe çıkarılan araç bilgileri, Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç onbeş iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir. (2)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ