Trafik Sitesi

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezalarına nasıl itiraz edilir? Trafik cezasına itirazda yetkili mahkeme neresidir? Mahkeme masrafları ne kadar. İşte tüm detaylar.

Trafik Cezalarına İtiraz Edilir mi?

Evet. Yazılan her trafik cezasına itiraz etme hakkı mevcuttur.

Trafik Cezalarına İtiraz Süresi Ne Kadar?

Eğer trafik polisi ya da jandarma trafik sürücü belgenize ceza yazdıysa, yazıldığı gün itiraz süreniz başlar. 15 gün içerisinde gerekli itirazı yapmanız gerekmektedir.

Eğer plakanıza bir ceza yazıldıysa bu süre, size tebliğ edilen tarihte başlar. Yazılan ceza, araç tescil belgesindeki ( ruhsatta) yazan adresinize gönderilir. Posta görevlisi sizi adresinizde bulamazsa, kapınıza bir not bırakır ve cezayı, muhtarınıza verir. Bu süreden itibaren 15 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekmektedir.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezalarına itirazın, Trafik Mahkemelerine yapılması gerekiyor. Fakat ülkemizde henüz trafik mahkemeleri yaygın olarak kullanılmadığı için, bulunduğunuz bölgenin Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki evrakları tamamladıktan sonra, itiraz başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • İtiraz dilekçesi
 • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
 • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
 • Ruhsat Fotokopisi
 • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Trafik Cezalarına İtiraz Dilekçesi Örneği

…….. SULH CEZA HAKİMLİĞİNE
(Buraya trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı olduğu sulh ceza mahkemesini yazacaksınız. Size verilen ceza makbuzunda yazan Sulh Ceza Hakimliğidir )

İTİRAZ EDEN : Tc Kimlik Numarası ve Açık Kimlik Bilgileri isim soyisim baba adı vs. ve adres bilgileri yazılmalıdır. TC Kimlik Numarası Önemli

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ: ../../20..

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ: ../…/20..

İTİRAZ KONUSU : İstanbul Bölge Trafik denetleme şube müdürlüğü, ….. amirliği`nin …. tarih ….. seri, ….sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALALAR : 1- 34 XX 111 tescil plakasına kayıtlı hususi otomobilimin; karayolları trafik kanunu`nun ….maddesi hükmüne istinaden “….” suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu ../../20..tarihli, toplam ….. TL. bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenip,../../20.. tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2- Yukarıda bilgileri yazılı trafik ceza tutanağı, aracımın tescil plakasına göre ../../20… tarihinde gıyabımda düzenlenmiş ve tarafıma aylar geçtikten sonra yani ../../20.. tarihinde tebliğ edilmiştir.
“Trafik para cezalarının tahsilinde ve takibinde uygulanacak esas ve usuller ile kullanılacak belgeler hakkında yönetmelik”in “tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar için yapılacaklar işlemler” başlıklı 10. maddesi;

“Karayolları trafik kanununun 116 ncı maddesi hükümleri gereğince,
görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre
düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı tebligat kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine 10(on) iş günü içinde başlanır. yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren 15(on beş) gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir. Hükmünü amirdir.

Söz konusu madde hükmü gereğince, düzenlenen trafik ceza tutanağının muhataba yani tarafıma tebliğ edilmesi işlemine 10 gün içinde başlanması gerekmektedir.
Ancak ekte sunulu tutanakta da görüleceği üzere kural ihlalinin yapıldığı iddia edilen tarih ile tebligat tarihi arasında uzun bir zaman bulunmaktadır. Tebligatın ilgili yönetmelik hükmüne göre yapılmadığı aşikârdır. Tutanak ../../20.. tarihinde düzenlenmiştir ve açık yönetmelik hükmüne göre tebligat işlemlerinin en geç ../../20.. tarihine kadar (tutanağın düzenlendiği tarihten sonraki 10.gün) yapılmış olması gerekirken, tutanağın tarafıma aylar sonra tebliğ edilmesi usul ve yasaya aykırılık teşkil eder.

3- Öte yandan, söz konusu ceza tutanağında belirtilmiş olan “…………..” suçu tarafımdan işlenmemiştir. Tutanağın düzenlendiği tarih aylar öncesi olmakla anayasa`dan kaynaklanan savunma hakkım da kısıtlanmış bulunmaktadır. Söz konusu yönetmeliğe aykırı olarak yapılan tebligat, itiraz etmemdeki haklılık gerekçelerimi de ortadan kaldıracak bir sürede yapılmıştır.

Bu nedenle söz konusu yönetmelik`in 10/a.b maddesi de göz önüne alınarak yasaya aykırı olarak tebliğ edilen itiraza konu trafik tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesi gerekmektedir.Bu konuya ilişkin olarak İstanbul 3. sulh ceza mahkemesi`nin
22.05.2006 tarihli, 2006/129 d.iş, 2006/129k. no.lu dosyasından verilen ve ekte sunduğum karar da itirazlarım doğrultusundadır.

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle,İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ../../2015

İTİRAZ EDEN
Adı ve Soyadı:
İmza:

EKLERİ :

1- İtiraza konu trafik denetleme şube müdürlüğü, …… amirliği`nin …. tarih
….seri,… sıra no.lu trafik ceza tutanağı fotokopisi.

2- ….. plakalı aracıma ait iki adet ruhsat fotokopisi.

3-Bu konuya ilişkin olarak İstanbul 3. sulh ceza mahkemesi`nin
22.05.2006 tarihli, 2006/129 d.iş, 2006/129k. no.lu dosyasından verilen Karar.

4- Nüfus cüzdanı sureti.

Hangi Cezalara İtiraz Edilir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yer alan tüm cezalar için itiraz edebilirsiniz. Radar, alkol, kırmızı ışık, ehliyetsiz araç kullanma, emniyet şeridi ihlali gibi. Fakat cezalara itiraz ederken, mutlaka itirazınızı haklı çıkaran bir kanıtınız olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 113 YORUM
 1. Enes Yıldırım dedi ki:

  İtirazlarda öne sürdüğünüz tebligata ilişkin hükümler malesef yürürlükten kalkmıştır. Kabahatler Kanunu’nun 20. Maddesinde yer alan süreler, yeni tebligat süreleri olarak kabul edilmiş…

 2. celal kesgin dedi ki:

  Kasım 2017 araç muayenesi yaptırdım.2018 kasımı için borcu sorgulaması yaptığımda 2015 yılından trafik cezası borcu çıktı yapılandırmayıda kaçırdık 1500 tl.ceza yapabileceğim bir şey varmı.

  1. cem dedi ki:

   Maalesef yapılacak bir şey yok. Yine de vergi dairesine gidip, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 3. Ahmet dedi ki:

  Arkadaslar plakama yazilan bir ceza ulasti elime polisin dur ihtarina uymamak diye ama bole bir dur ihtari tarafima yapilmadi buna itiraz edecem fakat arac benim ustume kayitlu degil buna nasil itiraz edebilirim teşekkürler

  1. cem dedi ki:

   Tescil plakasına yazıldığı için, ruhsat sahibinin itirazda bulunması gerekiyor. Kanuni olarak sizin herhangi bir hak talebiniz maalesef bulunmuyor.

 4. Ramazan BAÇ dedi ki:

  Merhaba 2 hafta önce Atatürk Bulvarı Havalimanı istikameti Küçükçekmece İstanbul adresinde gelen tutanak açıklamasında aksine bir işaret bulunmadıkça trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek diye bir ceza yazmışlar 235 TL Ben kemerimi takarım dönüş yapacak Ken sinyal veririm Bunu Neye dayanarak yollaya biliyorlar bir kanıt yok bir resim yok bunun için nasıl itiraz edebilirim

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, bir ceza yazılması için kanıt olması gerekmiyor. Eğer yapmadığınızı iddia ediyorsanız, bunu ispatlaması gereken sizsiniz. Yani kanuni durum böyle. Ceza, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmekten yazılmış. Yani bunun içerisine, halk arasında hatalı sollama tabir edilen durumlar da girebilir, siz diğer şeride geçtiğiniz esnada, o şeridi kullanan başka bir araç da olabilir. Belki de siz farketmemişsinizdir. Size cezayı uygulayan FTM’de olabilir, polis ya da jandarma da olabilir. Bulunduğunuz ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 5. Okan dedi ki:

  5ay once acil bir is icin emniyet seridini kullandim bana 2adet eds cezasi geldi buna itiraz edebilir miyim

  1. cem dedi ki:

   Yazılan her cezaya itiraz etme hakkınız vardır.

   1. yaşam guneç dedi ki:

    evimin önunde duran motorsikletime 23/3-c-1 den 412 tl ceza yazılmıs buna nasıl ıtıraz edebılırım

    1. cem dedi ki:

     Bulunduğunuz ilçenin sul ceza hakimliğine dilekçe ve ceza makbuzu ile itirazda bulunabilirsiniz.

 6. ati dedi ki:

  Önce ceza odenir sonra mahkemeye itiraz yapılır şeklinde ifadeler okuyorum dogrumudur ?

  1. cem dedi ki:

   Evet doğrudur. Mahkemenin sonuçlanması bazen uzayabiliyor. Eğer itirazınız reddedilirse, indirim süresini de kaçırmış olursunuz. Fakat cezayı öderseniz, en azından talebiniz reddedilse bile indirimden yararlanırsınız. Tek yapmanız gereken, ödediğiniz makbuzla beraber itiraz talebinde bulunmanız.

 7. mehmet dedi ki:

  merhaba trescil plakasına emniyet kemerinden dolayı ceza yazılmış. Ancak aracım cezanın yazıldığı tarih 26.09.2018 ve bana yeni tebliğ edildi. Ayrıca cezanın yazılmış olduğu tarih ve saatte aracımın otoparkta olduğu kamera kayıtlarında mevcut. e devlet üzerinden sorgulama yapıldığında çıkan cezanın yazıldığı tarih ve saat kısmı sonradan değiştirebilirler mi ? Çünkü cezaya itiraz edeceğim.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. Cezanın tarihi ve saati değişmez. Söylediğiniz gibi bir durum varsa, bulunduğunuz ilçenin sulh ceza hakimliğine elinizdeki kanıtlar ve ceza makbuzu ile itirazda bulunabilirsiniz.

 8. Ebubekir YAZICI dedi ki:

  Merhaba,
  Araç plakama eminiyet kemeri cezası yazılmış. adresime tebliğ edilmedi ama e-devlet’ten mesaj geldi. Fakat ben emniyet kemerimi mutlaka takarım. kaldı ki zaten aracımda emniyet kemeri uyarı sistemi de var. yani dalgınlıkla takmamış olmam vs. mümkün değil. ikaz sesi rahatsız edici olduğu için yolcu koltuğundakine de taktırırım. dolayısıyla cezaya itiraz etmeyi düşünüyorum. Bir şey çıkar mı sizce? İspat etmeniz gerekiyor yazmışsınız ama bu durum nasıl ispat edilebilir.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. Aracınızı o tarih ve saatte başkası kullanıyor olabilir. Ya da siz dalgınlıkla takmamış olabilirsiniz. Fakat söylediğiniz gibi ise, itiraz edebilirsiniz. Gerisi tabii ki hakimin takdiridir. Geçmiş olsun.

 9. Serkan dedi ki:

  6 ay once plakama radar cezası kesilmiş ancak elime bugün ulaştı itiraz edebilirmiyim edersem sonuç ne olur

  1. cem dedi ki:

   Önemli olan size tebliğ edildiği tarihtir. Ceza 2 sene önce de yazılsa önemli değil. Cezayı 15 gün içinde öderseniz, indirimli ödersiniz. Daha sonra da itirazınızı yapabilirsiniz.

 10. Serkan dedi ki:

  Mrb arkadaşlar geçenlerde aracımla gidiyordum jandarma durdurdu emniyet kemerim takılıydı bende şırnakda asker olduğumu. Söyledim sonra tamam deyip bana gidebilirsin dediler arkamdan emniyet kemeri takmadı. Diye tutanak yazmışlar plakaya ya takılı değilse durdurduğun zaman neden. Kimlik bilgilerimi yazıp imza atmamı istemıyorsun sonra geri dönerken. Kulağım üşümüşdü elimi kulağıma attım bukezde telefonla konusuyor diye tutunak yazmış yani beni dur dura bilirken durdurmuyor hiç birşey demeden arkamdan tutanak yazıyo ya ben buna itiraz edersem haksızmıyım ve araç dedemin üstüne dedemde memlekete gitti kendim itirazda bulunabilirmiyim ruhsay felan bende o gün aracı kullananda bendim

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. Muhtemelen size cezayı yazan karakol ekipleriydi. Onlar bir tutanak yazar ve trafik ekiplerine verir. Trafik ekipleri bu tutanağa istinaden cezayı yazar ve adrese gönderir. O yüzden sizin yüzünüze işlem yapılmamıştır. Her cezaya itiraz hakkınız vardır. Fakat araç sahibi kimse, itirazı da onun yapması lazım. Geçmiş olsun.

 11. Seymen dedi ki:

  Gereksiz yere sis farı açık halde seyretmekten ötürü plakama 64/1-B1 maddeli ceza kesilmiş. Indirimli odedim ancak arac sis farını otomatik devreye aliyor. Bu gerekceyle itiraz edebilirim ancak masraf vs deger mi bilmiyorum. Sizce?

  1. cem dedi ki:

   Sis farının otomatik açılmasını ilk kez duydum. Muhtemelen araçla ilgili farklı bir ayar var. Bunu biraz araştırın.

 12. gökhan dedi ki:

  5. ay cezaları art arda gelmeye başladı
  su an 11. aydayım ne yapıcam
  5 tane ceza yedim resmen zamlı şekilde bekletmişler.

  1. cem dedi ki:

   Zamlı şekilde bekletme diye bir durum olamaz. Sizin trafik ihlalini yaptığınız gün ceza ne kadarsa, o miktarda yazılır. Fakat cezaların size ulaşması gecikebiliyor.

 13. Fatih dedi ki:

  Şehir girişindeki mobeseler tarafından elimde telefon olmamasına ragmen avuç içi boş görünmesine rağmen 108 tl ceza gönderilmiş bununla ilgili olarak nasıl itiraz edebilirim. tarafıma gönderilen resımde bariz elimde telefon olmadıpı açıkça görülüyor.

  1. cem dedi ki:

   Bulunduğunuz ilçenin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 14. bayram dedi ki:

  bugun ceza yazdılar sadece 100 metre ters yön kullandığım için 1002 TL bu ceza normalmı

  1. cem dedi ki:

   Evet ceza normaldir. 100 metrede bir kaza yapıp, birilerinin yaralanmasına ya da hayatını kaybetmesine neden olabilirdiniz. Lütfen bu tür hatalar yapmayalım. Geçmiş olsun.

 15. Yasemin dedi ki:

  Bır kaza yaptım olayıda soyle anlatayım ana yolda seyir ederken tali yoldan bır araç çıktı ve ona çarpmamak ıcın park halındekı bır araca çarptım olay yerıne gelen polısın tuttuğu tutanaktada kazaya sebebıyet veren dıger araç yok ve ben normal seyir halindeyken park halındekı araca çarpmışım gıbı olay böyle oluncada ben olayım aksını ıddea eden belgelerle mahkemeye başvurdum mahkeme ıse olayı reddetmıs bu durumda yapılacak dıger ıslem nedır yanı mağduriyet söz konusu ama ızlenebılecek başka bır yol var mı?

  1. cem dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Kazaya sebep olan diğer araç olay yerinden kaçmış anladığım kadarıyla. Bu sebeple kusur size verilmiş. Eğer 3. aracın kazaya neden olduğunu kanıtlayacak video kaydı ya da şahit varsa itiraz edebilirsiniz. Eğer bunlar yoksa, maalesef hayali bir durumdan öteye gidemeyecektir. Haklı olarak mahkeme de dosyayı kapatacaktır.

 16. Oral karatai dedi ki:

  İyi akşamlar ben geçen gün 46/2h maddesinden ceza yazılmış ters yön ama bir resim falan yok 1002 TL ben itiraz etsem bir sonuç alabilirmiyim kaybedersem mahkeme masrafı olurmu kesilen yere gittim baktım ters yön ama okul kapısı girişi veliler öğrenci bırakıyor mecburen

  1. cem dedi ki:

   İyi akşamlar. Maalesef trafik kanununda mecbur kalınan haller bellidir. Öğrenci bırakmak bunların arasında yer almıyor. İtiraz hakkınız elbette vardır. Mahkeme masraflarının kim tarafından ödeneceği, hakimin insiyatifindedir. Fakat bu masraflar oldukça cüzzi rakamlar diye biliyorum. Yine de adliyeye gidip, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 17. hakan dedi ki:

  merhaba bana bir ceza kagıdı geldi ama kagıdın ıcındeki reimlerdeki arac farklı benım aracım farklı ama plaka benzerligi var yani resimdeki aracın plakası 3925 ile bitiyor benim aracımın plakası 3972 yani araç resimdeki skoda benim araç reno bunun için ne yapmalıyım bu arada resimdeki araç kırmızıda geçiyor

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, böyle durumlarla nadiren de olsa karşılaşıyoruz. İlk olarak size ceza yazan birim ile telefonda görüşün ve durumu anlatın. Çözüm alamazsanız, bulunduğunuz bölgenin sulh ceza hakimliğine dilekçe ile durumu bildirin. Fakat 15 günü geçirmeyin. 15 günden uzun sürme durumu varsa, cezayı ödeyin ve makbuzu saklayın. Geçmiş olsun.

 18. Ersin bey dedi ki:

  Merhaba, 11.11.2018 tarihinde polis uygulamasında aracımın muayene tarihinin geçmiş olduğunu için trafik cezası kesti polis arkadaşlar o anki olayla birlikte dikkat etmedim aldım bende cezayı. Fakat bugün cezayı öderken ruhsatıma baktığımda muayene süresinin 2019 yılında dolduğunu gördüm. Bununla ilgili ilçe emniyet müdürlüğüne gitmem sonuç verirmi acaba ? vermezse nasıl bir itiraz süreci bekliyor sonuçta ruhsatımda muayene tarihimin henüz gelmediği açıkça belli ve ceza puanı da yazılmış oldu ehliyetime. Yardımlarınız için teşekkürler

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Ersin bey. Araç tescil belgesine iyi bakın. 9’u 8 olarak görmüş olmanız mümkün. ;Fakat 2019 olduğuna eminseniz, bulunduğunuz bölgenin sulh ceza hakimliğine dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 19. Yasin Gömleksiz dedi ki:

  Merhabalar ben çevirmenin herzaman olmadığı bir yerde çevirme ye girdim trafik zabıta dur işareti yaptı yavaşladım duracaktım arkasındaki trafik polisi de geç geç dedi bende devam ettim yavaş yavaş ilerledim aklım karıştı ceza yememek için de dikiz aynama bakarak devam ettim belki dur derler diye ama demediler plakaya ceza geldi 235 lira polisin ihbarına uymamaktan buna itiraz edebilir miyim ?

  1. cem dedi ki:

   Size dur demişler ama siz yanlış anlamışsınız. Böyle durumlarda en güzeli durup, yetkili memurlarla konuşmaktır. Size en yakın sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 20. Selçuk Dağdelen dedi ki:

  Merhabalar. Plakama 54/1-c maddesinden 1002 TL ceza yazılmış. Baktığımda öndeki aracı takip mesafesi diyor. Ama 2018 cezalarında takip mesafesi için 108 TL ceza verilebiliyormus. Bu kadar ceza normal mi anlamadım. Parayı ödedim. İtiraz etsem bir sonuç çıkar mı?

  1. cem dedi ki:

   Merhahab. Söylediğinize göre ceza maddesi yanlış yazılmış. Eğer açıklama kısmında öndeki aracı takip mesafesi şeklinde bir ibare varsa, cezası 108 TL olmalı. Bulunduğunuz ilçenin sulh ceza hakimliğine başvurun mutlaka.

 21. Mustafa dedi ki:

  Merhaba, aracımın plakasına 07.11.2018 Tarihinde araç kullanırken telefonla görüştüğüm için 235 tl para cezası kesilmiş fakat 0 tarihte ben işteydim aracımda park halinde evdeydi. cezanın yazıldığı yer ile benim evim arasında 30 Km var. nasıl itiraz edebilirim

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. Eğer söylediğiniz durumu ispat edebiliyorsanız, bulunduğunuz ilçenin sulh ceza hakimliğine dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

 22. nsy dedi ki:

  merhaba
  E-devletten gelen mesaj üzerine ters yön nedeniyle 28.10.2018 tarihinde 1002 TL trafik cezası verildiğini öğrendim. Tebliğ olmadı. neye itiraz edeceğimi bilmiyorum ve ben ters yönde asla gitmem yine de tebliği bekleyip akabinde cezayı ödeyerek mi itiraz etmem uygun olur ne yapmalıyım

  1. cem dedi ki:

   Tebliğ tarihinden 15 gün içinde cezayı ödeyerek itiraz etmeniz daha iyi olur. İndirim süresinden faydalanırsınız.

   1. Yusuf dedi ki:

    Merhabalar bana simdi trafik idari para cezasi gelmistir. Aciklamada araclarin fahri veya banketlerden yararlanarak gecmek. Diye bir aciklamada bulunmuslar bu durumda aracimin fotografida yok ellerinde bununla ilgili yardimci olabilirmisiniz

 23. avni hakan dedi ki:

  merhaba cem bey,yazılan cezaları en azından trafiği düzenlemek adına samimi bulmuyorum.sol şeride yapışıp 30 ile giden ve cebiyle meşgul birini,sağ şerit müsait olunca,sağından geçip gitmek niye hatalı şerit değiştirme olsun.eğer ceza yazacaksan ötekine yaz.trafiği tehlikeye atmadan pratik davranmak neden cezalandırılıyor.
  ayrıca şehir içinde tıkanıklığı sebep olan unsurlar görmezden gelinirken,yoğunluktan canından bezmiş sürücüler,bana göre,en küçük(affedilebilir) kusurda para cezasıyla ödüllendiriliyor.sanki amaç üzüm yemek değil de bağcı dövmek gibi.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Avni bey. Maalesef ülkemizde trafik polisinden çok daha fazla trafik canavarı var. Her canavarla tek tek uğraşmak emin olun imkansız. Söylediklerinize katılıyorum. Fakat polis ve jandarma arkadaşlar da emin olun ellerinden geleni yapıyorlar. Çok zor şartlarda çalışıyorlar ve mutlaka bazı noktaları kaçırıyorlar.

 24. ÂRİF ŞİMŞEK dedi ki:

  Merhaba motosikletle 19 10 20018 de ters yone girdim gaziantep te çarsida dalgindim 1002 tl ceza yazmislar normal mi çok değil mi itiraz etsem mahkemeye iptal olur mu ceza veya limitini düşururler mi yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. Yeni gelen kanunla birlikte bazı ceza maddelerinin miktarı arttırıldı. İtiraz hakkınız mevcuttur. Ancak iptal olacağını pek tahmin etmiyorum. Bir anlık dalgınlıkla çok canlar yitip gidiyor emin olun. Geçmiş olsun.

 25. Meral Yeşilkaya dedi ki:

  İyi akşamlar 2016 yılında eniştem başındaki bazı olaylardan dolayı benim üzerime bir araç aldı. Aracı hem kendi kullanıyor hem başkalarına kullandırıyordu . Evime bi kaç kere tebligat geldi kendisine verdim ben yatırırım dedi ama yatırmamış bi kaç ay sonrada noterden aracı başka birine devrettik . Geçenlerde e devletten tesadüfen gördüm beş bin tl ye yakın ceza gelmiş emniyetten sürdürdüm başkasına ehliyetsiz araç kullandırma, kırmızı ılıkta geçme vs. Şu andada bı olaydan dolayı eniştemle kavgalıyız. Psikolojim bozuldu lütfen bana bir yol gösterin ne yapabilirim itiraz hakkım var mı

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Meral hanım. Maalesef bu durumu yaşayan çok fazla insan var. Maalesef yapabilecek çok fazla bir şeyiniz yok. Cezalar elinize geldiğinde itirazda bulunsaydınız bir ihtimal şansınız olabilirdi. Eğer şahitleriniz ya da kanıtlarınız varsa, mahkemeye başvurabilirsiniz. Bir sonuç alacağınızı söyleyemem tabii ki. En iyisi, tanıdık bir avukattan yardım almak. Geçmiş olsun.

 26. okanY dedi ki:

  iyi akşamlar bu gece motorsikletle yolumda giderken,kaskı takmamıştım evet hatalıydım,arkamda da bir motor vardı ve onun arkasında trafik polisi aracı var mış,40 50 civarı gidiyordum,boğaza yakın yaşadığım için rüzgar var ve motoru devirli kullanıyordum,polis arkamdan korna çalmış galiba öyle dedi,ben bunu biraz geç farkettim sonuçta tam arkamda değil ve siren de çalmıyor,10 15 saniye geçmeden duydum ve sağa çektim durdum,bana niye kaçıyorsun diye sinirli bir şekilde sordu,kaçmıyorum duymadım dedim,bu sesi nasıl duymazsın dedi bidaha çaldı yanımda,duymadım dedim,devam et cezan plakana gelecek deyip hiçbir bilgi vermeden evraklarıma bakmadan arabadan inmeden gitti,10 dk sonra ceza geldi,dur ihtarına uymamaktan 47/1-a ve kasktan toplam 343 lira ceza yemişim,bu ne kadar doğru ve normal ? sonuçta ben kısa bir süre içerisinde duruyorum,ve başta duymamış olabilirim,onu kontrol etmek zorunda değilim yoluma bakıyorum,en sonunda sağada çektim,ve kulaklığın bile cezası yok bende kulaklıkta olabilir,itiraz hakkımı kullanabilir miyim,bu maddedeki cezayı yazmak gerçekten bu kadar kolay mı ? bide son olarak dilekçe mahkeme vs için herhangi bir ekstra ödeme yapıyor muyuz ? şimdiden teşekkürler

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Okan bey. Eğer polisin gitmesi gereken acil bir olay ya da kaza varsa, cezayı plakanıza yazabilir. Ancak anlattığınız gibi ise, dur ihtarına uymamak biraz ağır olmuş. Mahkemeye itirazda bulunabilirsiniz. Bunun için çok cüzzi bir ücret alınıyor diye biliyorum. Evrak parası gibi. Yine de bulunduğunuz bölgedeki Sulh Ceza Hakimliğine gidip, detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 27. Selcuk dedi ki:

  Sabah şirket araciyla işe giderken bi uyuklar gibi oldum bariyere carptim saga cektim lastigi degistirdim.
  Daha sonra araba ile olay yerine gidip polis cagirdik geldi ve aksamdan alkollu oldugum icin alkolmetrede 1.85 cikti ve ehliyetimi aldı buna itiraz etsem sonuc alirmiyim acaba.
  Yani sonucta her aksamdan alkol alan insani cevirseler ehliyetli adam kalmaz

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Selçuk bey. Anlattığınız olayda eksik noktalar var. Kaza yaptıktan sonra kaza yerini terkettiniz ve sonra tekrar mı geldiniz? Yoksa kaza yaptığınız esnada mı geldi? Akşamdan alkol almanız bir şeyi değiştirmez maalesef. Sonuçta direksiyonun başına geçtiğinizde, alkolü vücuttan atmamışsınız.

 28. Muammer dedi ki:

  merhaba,

  sulh ceza mahkemesine yazılan dilekçeyi fax mı çekiyoruz yoksa ilgili mahkemeye elden mi bırakmamız gerekiyor.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, fax ile dilekçe gönderemezsiniz. Bizzat kendinizin ya da avukatınızın vermesi gerekiyor.

 29. Selçuk dedi ki:

  Merhaba iyi günler.şirket aracı ile sabah işe giderken bariyerlere hafif carptım lastik parladı işyerime geldim aracı tekrar olay yerine götürdüm ve polis cagirdim arabada hasar oldugu icin tutanak tutturmak istedik.alkol testinde aksamdan kalan alkol cikti ve ehliyetimi aldilar malûm şimdi ben itiraz etsem bi sonuç alirmiyim acaba.
  Öyle ya sabahlari uygulama yapsinlar ozaman ülkede ehliyetli insan kalmaz

 30. günay dedi ki:

  22 gün önce polis motosikletimi çevirdi herşeyim tamam. O esnada başka bir araç emniyet kemeri takmadığı için tartışıyorlardı. Cezayı bana yazmış adamın eline vermiş. Gopromla kayıttaydım zaman geçtiği için sıkıntı olur mu? 15 ceza puanı iptal olur mu ? Şikayet için nasıl bir yol izlemem lazım. Motosikletle emniyet kemeri cezası yemekte varmış.

  1. cem dedi ki:

   Eğer söylediğiniz gibi ise, itiraz edebilirsiniz tabii ki. Fakat kask takmadıysanız, ceza size de yazılmış olabilir. Kask takmamanın ceza maddesi 78/1-b, emniyet kemerinin 78/1-a. Bazen dalgınlıkla yanlış yazılabiliyor.

 31. Yusuf dedi ki:

  Merhabalar bana simdi trafik idari para cezasi gelmistir. Aciklamada araclarin fahri veya banketlerden yararlanarak gecmek. Diye bir aciklamada bulunmuslar bu durumda aracimin fotografida yok ellerinde bununla ilgili yardimci olabilirmisiniz

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, fotoğraf ya da video olması gerekmiyor. Eğer böyle bir harekette bulunmadıysanız, maalesef bunu sizin ispatlamanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

 32. yamac dedi ki:

  merhaba, makas atma maddesinden 1002 tl ceza yedim. hayatımda makas atarak araba kullanmadım, ki araç kameramda da sol şeritte takip mesafesini koruyarak seyir halinde olduğum görünüyor; şerit bile değiştirmemişim. itiraz ederken kamera kayıtları mahkemeye kanıt olarak verilebilir mi?

  mahkemeye gitmeden trafik şubeye gidip kayıtları gösterirsem ceza silinebilir mi? (daha önce karakoldan bu işlemi yapmıştı bir arkadaşım)

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, itiraz için mutlaka mahkemeye müracaat etmelisiniz. Kamera görüntülerini de delil olarak sunabilirsiniz tabii ki.

 33. Mustafa aslan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. Geçtiğimiz Agustos ayinda kirmizi isik ihlali nedeni ile 235 tl ceza arac tescil plakama yazıldı bunun uzerine mahkemeye itiraz ettim. Itirazim kabul edildi ve cezanin iptaline karar verildi. Ancak maliye ekranında ve e devlette ceza tutari faizi ile hala görünmekte. Benim baska yapmam gereken bir islem var mi . Itirazin kabulu karari bana 10 gun once teblig edildi.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, açıkçası bu konu hakkında tam bir fikrim yok. Vergi dairesine gidip, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 34. Emre dedi ki:

  Merhaba trafik cezasina itiraz etmem sonucu sulh hukuktan davayi kazandim haksiz yere ceza yazilmisti. Parami geri nasil iade alabilirim? Tesekkurler.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, bu konu ile ilgili olarak vergi dairesi ile görüşmeniz daha uygun olacaktır.

 35. Barış dedi ki:

  Merhabalar. 15 kasımda yediğim ceza bugün sisteme düştü 15 gün sonra. daha tebliğ edilmedi. Ters yönde ıişıkların altında kaldırıma park etmiştim asayiş fotoğraf çekti trafik şubeye bildiricem ceaa gelicek demişti. 46/2-G den 1002 yazmış. Ne alaka anlamadım park halinde idi dörtlü yanıyordu içinde şoför bile yoktu ani şerit değiştirme/makas atmadan yazılmış. tebliğden sonra Buna itiraz edebiliyormuyuz olumlu sonuç çıkar mı ?

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, yazılan tüm cezalara itiraz hakkınız vardır. Sonuç hakkında bir şey söylemek zor. Mahkemenin takdiridir.

 36. Serhat Çınar dedi ki:

  Merhaba emniyet kemeri nedeniyle tarafıma ceza kesilmiş ceza tutanağı evime bugün geldi ceza tutanağında arabanın rengi ve modeli yanlış yazılmış itirazetsem sonuç alırmıyım.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, bu tarz hatalar olabiliyor. İtirazınızın kabul edilip edilmeyeceğini söylemem çok zor. Her zaman dediğim gibi, mahkemenin takdiridir.

 37. Mehmet çeler dedi ki:

  İyi akşamlar.80 km hız limiti olan eds kameralı yolda (%10 ile88) 89 ile radar cezası yazılmış. Itiraz edeceğim cihazlar %100 doğru tespit yapamaz diye haklı bulunma ihtimalim var mıdır?

  1. cem dedi ki:

   Radar cihazları, radyo dalgaları göndererek ölçüm yaparlar. Fakat araçların ibresinde görünen hız ise, tekerleğin dönme mesafesine göre ölçüm yapar. Size 89 km/s ile radar cezası yazıldıysa, sizin ibrenizde görünen hız yaklaşık 94-95 km/s’tir. Yine de itirazınızı tabii ki yapabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 38. Ozan dedi ki:

  Merhabalar,6 ay once alkolden ehliyetimi kaptirmistim.surem doldu.ehliyetimi almaya gittigimde.2013 yilindan benim ustume kayitli bir arabaya 13500 liralik radar cezasi cikti.ayni gun 3 veya 4 tane bile ceza yenmis.o sirada araci benim elemanlarim kullaniyorlardi.hic bir ceza tutanagi elime ulasmadi.simdi ustume kayitli arabadan dolayi benim yemedigim cezalar dan dolayı cezalari odeyene kadar ehliyetimi vermiyorlar.cezalar faiziyle 38000 olmus.yapilandirma sirasinda haberim olmadigi icin odeyemedim. bu cezalara herhangi birsekilde itiraz sansim var mi

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, oldukça kötü bir durum olmuş. İtiraz için bir şey diyemem. En iyisi, bir dilekçe ile durumu anlatıp, bulunduğunuz ilçenin sulh ceza hakimliğine başvurmanız.

 39. Sss dedi ki:

  Ben seyir halindeyken polis emniyet kemerinden 108 tl ceza yemisim o anda benim emniyet kemerim takiliydi kemerimi gormedi diye dusunuyorum yoksa bos yere yazmis ben bu drumu nasil ispat ediyim simdi itiraz etsem onay verilir mi

  1. cem dedi ki:

   Siz itirazınızı yapın. Gerisi dediğim gibi mahkemenin takdiridir.

 40. ahmet dedi ki:

  temmuz ayında gelen ceza yeni tebliğ edildi. ödedikten sonra 10 günlük tebliğ süresini mazeret alarak Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etmeyi düşünüyorum. Kaybedersem Avukat Vekalet ücreti Emniyet alıyormu, teşekkür ederim.

  1. cem dedi ki:

   İndirim için tebliğ tarihi baz alınır. Trafik cezalarına itiraz için avukat atanmıyor. En azından siz bir avukat tutmazsanız diyeyim. Kaybederseniz, mahkeme masrafları size rücu edilebilir. Fakat oldukça cüzzi rakamlar olduğunu söyleyebilirim.

 41. Yilmaz dedi ki:

  Ben iste casirken 16 yasidaki oglum arabhayi alip sivgil polis yakaliyor oglumun adina benim adima ceza kesiliyor itiraz etsem ne olur

  1. cem dedi ki:

   Anahtarı ulaşılabilecek bir yerde bulundurduğunuz için, maalesef pek sonuç çıkacağını sanmıyorum. Yine de itiraz hakkınız bulunmaktadır.

 42. Resul dedi ki:

  Bugün ceza yedim 1002 tl
  70 lik yolda 80 gitmişim bu kadar büyük bi ceza saçma olmuş buna itiraz hakkım falan varmıdır

  1. cem dedi ki:

   İtiraz hakkınız elbette vardır. Geçmiş olsun.

 43. Kaya dedi ki:

  Bugün 1002 tl ceza yedim 70 li yolda 80 gittim bu kadar büyük saçma bi cezamı olur ya buna İtiraz hakkım olurmu sizce

 44. noopaniq dedi ki:

  3. maddeye yer alan karar nedir bunun çıktısı falan varmı ben bulamadım ekte istenmiş

 45. osman kaplan dedi ki:

  merhaba başımdan geçen olay ehliyetime el konuldu alkolden dolayı ve bir insana çarptıgım için askerde ceza sürem bitti çok oldu sivil hayatta o kadar araba sürdüm hiç. denk gelmedim geçen bir çevirmede ehlitime bakıldı ve araç kullanamaz tebligi koyulmuş ehliyetimi aldılar ve cez yedim iki milyar bende itiraz ettim sizce ne olur

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, muhtemelen 2013 yılının 6. ayından sonra işlem gördünüz. 6 aylık süre dolsa da, trafik cezalarını ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden 36/3-b maddesi gereği ceza uygulanmıştır. İtiraz edebilirsiniz ama sonuç hakkında bir şey diyemem.

 46. Serkan dedi ki:

  Merhaba, sulh ceza hakimligi gosterilmis itiraz merci olarak. Cezaya itiraz ederken harc yatiriyor muyuz? Yatiriyorsak ne kadar?
  İkinci sorum da, park etmeninnyasak oldugu yerlere polis araci da park edemez, aksini yazan bir durum yok diye biliyorum. Fırın karsisinda park halindeki polis aracinin arkasina park ettim ve 2 dk sonra pes pese ciktik. Bu sebeple park cezasi yemisim, cezayi odeyecegim fakat polis aracina da ceza yazilmasi icin Cimer’e gonderecegim.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, harç ücreti hakkında bilgim yok. Adliyeye giderek öğrenebilirsiniz. Fakat ücret alınmıyor diye biliyorum. Muhtemelen mahkeme sonunda alınıyor. Diğer soru ise, karayolu trafik yönetmeliğinin 141. maddesinde; Ambulans, itfaiye, polis ve jandarma gibi resmi araçlar, başkalarının canını ve malını tehlikeye sokmadığı sürece, trafik kurallarından muaftır. Sonuçta o polis aracı orada görev için bulunuyor. Fakat siz kendi özel işiniz için. Yani ikisini bir tutmamak lazım. Geçmiş olsun.

 47. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Aracıma FTM tarafından ***Kendisini takip eden sürücünün geçmeye başladığı sırada geçişini beklemeden önünde giden aracı geçmeye çalışmak*** açıklamasıyla ceza yazılmış. İstanbul’da Trafiğin en yoğun olduğu yer ve saatte FTM resmen niyet okuyarak 235 TL ceza yazmış böyle bir ceza maddesi var mı acaba itiraz edbilirmiyim

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, hangi maddeden ceza yazıldığını söylerseniz daha iyi yardımcı olabilirim. FTM’lerin bu tür cezaları yazma yetkisi vardır.

 48. derya dedi ki:

  Merhaba cem bey;
  şirket aracımıza köprügeçiş ihlal cezası gelmiş dingil mesafesinden dolayı 2017 yılına ait 1 tebligat elime ulaştı daha 10 adet bekleyen son ceza tarihi 2018 2 ay yani daha da sisteme girmedikleri birsürü ceza var. 1. si aracımıza kesilen, bu uygulama ile ilgili bilgimiz yoktu 2. si ise cezaların tebliğ süreleri yokmu 1 yıl sonra ceza gelmeye başlıyor yani önce den haberimiz olsa bu duruma düşmezdik. sulh ceza ya itirazda nasıl bulunabilirim bilgi alabilir miyim

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Derya hanım. Sulh cezaya bir dilekçe ve ceza makbuzlarını vererek itirazda bulunabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 49. Barbaros Horozal dedi ki:

  Bir dakika yol kenarında durduk eşimle yer değiştirmek için, çekici vardı bir dakika işareti yaptık sokak arasında bu arada durduğumuz yer, hemen ceza yazmışlar. Sadece yer değiştirdik ve eşim araçla devam etti hepsi bu.

 50. ünal güven dedi ki:

  Merhaba cem bey
  2008 yılından 237 tl
  2010 yılından 130 tl
  trafık cezası geldı ben aracı 2011 yılında sattım hıc bırsey cıkmadı satarken gecen hafta elıme makbuz geldı trafık cezası dıye sasırdım cunku aracım yok bu yıllardan berı toplana toplana 1,101 tl olmus benım buna ıtıraz etme hakkım varmı boyle bısey nasıl oluyor kac yıl gecmıs ben aracı satalı ustumde suan hacız goruluyor bılgı verırsenız sevınırım

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, cezalar aracı satmadan önce yazıldıysa size aittir. Bazen posta kaynaklı gecikebiliyor. Size tavsiyem, elinize ulaştığı andan itibaren 15 gün geçmeden ödeyin. En azından indirimli ödersiniz. Daha sonra itirazınızı yaparsınız. Tabii sonuç hakkında bir şey demem zor. Geçmiş olsun.

 51. sezer dedi ki:

  merhaba cem bey aracım otobanda giderken arıza yapması sonucu emniyet şeridine çektim . 20 metre öteye reflektör koydum. aracımdaki arızayı kendi imkanlarım la kısa sürede giderdim en fazla 5,6 dakika sürdü . reflektörü aldım bagaja koydum sinyalimi verdim yola girmek üzere iken fotoğrafımı çekmişler. emniyet şeridine girdiğimden dolayı . sinyalin yandığı fotoğraftaki karede yok sol stop lambam fotoğrafta gözükmiyor. buna itirazda bulunabilirmiyim. ? ve sonuç aleyhime sonuclanabilirmi? teşekkürler

  1. cem dedi ki:

   Merhaba, her zaman söylediğim gibi, her cezaya itiraz hakkınız vardır. Sonuç ne olur tabii ki bilemem. Eğer bu anlattıklarınızı ispatlayabiliyorsanız, lehinize sonuçlanması muhtemel. Fakat yanlış anlamayın beni lütfen. Emniyet şeridini kullananların en az %90’ı, sizin anlattıklarınızı söylüyor. Dolayısıyla bir yalancı çoban durumu ortaya çıkıyor. Geçmiş olsun.

 52. osman dedi ki:

  Merhaba,

  08.11.2018 tarihinde trafik jandarmayı solladım. Özellikle ceza yememek için hız sınırını aşmadan ve sollanabilir yerde solladım ki ceza yemiyeyim. ama yine de hatalı sollama diye ceza yazmışlar.Buna itiraz edeceğim.Ama bi sonuç alır mıyım. Hatalı sollama resimleri ceza kesen tarafından çekiliyor mu.Kanıtlama şansım var mı.Nasıl sonuç elde ederim?

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Osman Bey. İtirazınızı tabii ki yapabilirsiniz. Takdir, yüce mahkemenindir.

 53. yavuz dedi ki:

  73/C kapsamında telefonla konusmaktan ceza yemişim. Yalnız bluetoth kulaklık kullanarak konusuyordum telefon yan koltuktaydı. Bu durumda cezaya itiraz hakkım var mı? ve kullanmadığımı benim mi ispat etmem gerekiyor nasıl olabilir

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey. Bluetoth kulaklıkla görüşen birine ceza yazılacağını sanmıyorum. Fakat dediğiniz gibi ise, maalesef bunu ispatlamak zorundasınız. Tabii yine de takdir, her zaman dediğim gibi yüce Türk mahkemelerinindir.

 54. muhammed dedi ki:

  15.aralık . 18 de arabamı arkadaş kullanıyordu jandarm a durdurmada n uyarmadan telefon kullanmada cezayı plaka ya yanı bana yazmış 235 tl hiç bir delil yok kamera yok tebliğat gelmedi ama e devlette görünüyor itiraz etmek istiyorum tebligatı beklemelimiyim yoksa indirimli ödeyip itirazedebilir miyim makbuzla hangi belgeler lazım sonuç alır mıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekürler

  1. cem dedi ki:

   Adres değişikliği yaptıysanız ya da ptt görevlisi sizi adresinizde bulamadıysa tebliğ yapamamıştır. Mahalle muhtarınıza bir sorun. Onda da yoksa, size tebliğ edilmemiş demektir. E-devletten çıktı alabiliyorsanız, onunla birlikte bir dilekçe yazarak itirazda bulunabilirsiniz.

 55. Hasan Murat TÜZÜN dedi ki:

  İyi çalışmalar. 07.12.2018 tarihinde Ankara Anadolu Bulvarı’nda tarafıma “yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak” (51/2-C) maddesi ve açıklaması ile 107 km/saat hız ile seyrettiğim iddia edilerek (fotoğraf yok sadece 1 sayfalık bir tutanak) 1002,00 TL tarfik idari para cezası yazılmış ve 18.12.2018 tarihinde de tarafıma tebliğ edilmiştir. Muhtarlıktan da aynı gün tarafımdan teslim alınmıştır. Belirttiğim lokasyonda Anakara ilindeki bütün 3 ve 4 er şeritli olarak gidiş geliş bölünmüş bulvarlarda olduğu gibi hız sınırı 82 (5 10 opsiyon ile) : 90,2 km/saat olduğu açıktır (Anadolu Bulvarı’nın çeşitli km.den alınmış 10 adet fotoğrafları mevcuttur) ve bütün sürücüler tarafından da bu şekilde bilinmekte ve uygulanmaktadır. Art niyetli ve doğru olmadığını bildiğim halde, ancak ne yazık ki ispatlayamam, şayet 107 km üzerinden işlem yapılacaksa; “Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmak” (488,00 TL) maddesine bile değil, “Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak” (235,00 TL) maddesine girer ki bunun da cezai tutarı görüldüğü üzere 235,00 TLdır. Sonuç olarak söz konusu ceza sadece yazılmış olmak için ve art niyetli şekilde düzenlenmiştir. Ödeme şekli ve süresi, itiraz şekli ve süresi, ödemenin itirazdan önce mi sonra mı yapılmaısını doğru olacağı, konu hakkında TBMM ‘nde bil soru önergesi bulunan konunun basına taşınması gerektiği konularında neler tavsiye edersiniz ? Sormuş olduğum 6 soruya açıklayıcı cavaplar verirseniz herkesi mutlu etmiş olursunuz. Şimdiden teşekkür ederim. Tekrar iyi çalışmalar.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey. Size yazılan cezaya tabii ki itiraz hakkınız vardır. Fakat itiraz etmeden önce, bahse konu mevkiiye giderek tabelalara tekrar bakmanızı tavsiye ederim. Hız limitleri değişmiş olabilir. Eğer sizin dediğiniz gibiyse, sulh ceza hakimliğine dilekçe vererek itiraz edebilirsiniz.

 56. özcan dedi ki:

  merhabalar 09.11.2018 tarihinde motosiklet park yeri olmadığı için bisiklet park yerine 5 dklığına motorumu koymuştum araç başına geldiğimde ceza kestiler 259 tl lik ama ceza makbuzu 24.12.2018 tarihinde yani bugün elime ulaştı .bu cezaya itiraz hakkım varmıdır .itiraz hakkım varsa mahkemenin verceği olumsuz cevaptan itibaren yinede cezamı indirimli ödeme hakkına sahip kalınabiliyor mu.tşklr

  1. cem dedi ki:

   Ceza elinize ulaştığı anda indirim hakkınız başlar. İstediğiniz zaman itiraz edebilirsiniz.

 57. Murat dedi ki:

  Merhaba geçen bir araç aldım çekme belgeli noter satışı yaptı ( ben çekme belgeli araçla alakalı ne iş yapılacağını bilmediğim için sordum) aracı muayeneye götürmemi oradanda plakamın çıkacağını söyledi bende tamam diyerek sigortasını yaptırdım ve araçla muayene istasyonuna gittim lambadan kaldı bende o gün halledip muayene tekrarına giderken çevirmeye girdim bana 21/1 den ceza yazdı acaba buna itiraz edebilirmiyim nasıl yol izlemem gerekir teşekkür ederim

  1. cem dedi ki:

   Merhaba Murat bey. Yazılan ceza doğrudur. Cezaya itiraz hakkınız vardır ama maalesef pek bir şey elde edemezsiniz. Geçmiş olsun.

 58. yavuz dedi ki:

  Merhabalar, ön koltukta eşim telefonla konusuyordu sürücü koltugunda ben idim cebimden çıkartıp ona verdim konusması için ve ceza yazmışlar. Kanıtım yok sizce itiraz etmelimiyim? Böyle durumlar için araç içi kamera alsam kanıt olarak sunabilir miyim

BİR YORUM YAZ