Trafik Sitesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) Cezası Ne Kadar?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) Cezası Ne Kadar?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) cezası ne kadar? SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 cezası ne kadar? Araç sahibine de SRC cezası yazılır mı? Erken ödeme indirimi var mı? Hangi araçlarda SRC aranır? İşte SRC cezası ile ilgili tüm detaylar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) Cezası Ne Kadar?

4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanununun 26/L1 ve 26/L2 maddesinde, SRC yani Sürücüler için Mesleki Yeterlilik Belgesinden bahsedilmektedir. Buna göre; SRC belgesi almadan araç kullanan sürücülere, 26/L1 maddesi gereği 283 TL, yetki belgesi ya da araç sahibine de 715 TL para cezası uygulanmaktadır.

Gelin şimdi en çok merak edilen konuları, soru cevap şeklinde açıklayalım.

Hangi araçlarda SRC gerekir?

Ticari amaçlı yük ve yolcu nakli yapan araçları kullanan şoförlerin, SRC belgelerinin olması gerekiyor. Araç ruhsatında ” hususi ” yazmasının bir önemi yoktur. Eğer ruhsatta hususi yazıyorsa ve araç boşsa, SRC aranmaz. Fakat ruhsatta hususi yazmasına rağmen, ticari bir yük ya da yolcu varsa, o zaman SRC olmak zorundadır.

Kendi aracımı kullanırken SRC almama gerek var mı?

4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu, gerçek kişilere bir ayrıcalık tanımıştır. Eğer kendi adınıza tek bir aracınız varsa ve yine kendi aracınızı kullanıyorsanız ve K2 ya da D3 türü yetki belgeniz varsa, SRC belgesi almanıza gerek yoktur. Araç şirket adına kayıtlıysa ve siz de şirketin ortağı iseniz, SRC belgesi almak zorundasınız. Çünkü araç tüzel kişilik adına kayıtlı olduğundan, SRC’den muafiyet ortadan kalkmaktadır.

Bunun yanında; K2 ve D3 türü yetki belgelerinin dışında bir yetki belgesine sahip olan ya da kendi adına kayıtlı birden fazla aracı olan araç sahiplerine, hem 26/L1, hem de 26/L2 maddelerinden 283 TL + 715 TL = 1098 TL para cezası uygulanır.

 

SRC cezası

 

66 yaşından büyüklere SRC cezası yazılır mı?

Ticari amaçlı yük ve yolcu nakli yapan araçları kullanan şoförlerin, 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. 66 yaşından gün alan şoförlerin SRC belgeleri, otomatik olarak sistemden silinecektir. Bu tür durumlarda SRC cezası yazılmaz. Fakat yetki belgesi ya da araç sahibine, 4925 sayılı K.T.K.’nın 26/E2 maddesi gereği 715 TL para cezası uygulanmaktadır.

SRC belgesini taşımak zorunlu mu?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC )’ni yanınızda taşımak zorunda değilsiniz. Yapılacak sorgulamada sistem üzerinden görülecektir. Fakat sistemsel arızalar karşısında zor durumda kalmamak için, yanınıza taşımanız daha doğru olacaktır.

SRC 2 belgem var. Yurt içinde yük taşıyan bir araç kullanabilir miyim?

SRC belgenizin olması maalesef yeterli değildir. SRC 2 belgesi ile yurt içinde yolcu taşımacılığı yapabilirsiniz. Eğer yük taşıyan bir araç kullanırsanız, SRC belgeniz yokmuş gibi işlem görürsünüz.

SRC 4 belgem var. Yurt içinde yolcu taşıyan bir araç kullanabilir miyim?

Yukarıda açıkladığımız konu, burada da geçerlidir. SRC 4 belgesi ile yolcu taşıyan bir araç kullanırsanız, SRC belgeniz yokmuş gibi işlem görürsünüz.

SRC 4 belgem var. Tehlikeli madde taşıyan bir araç kullanabilir miyim?

Tehlikeli madde taşıyan bir araç kullanabilmeniz için, SRC 5 belgenizin olması gerekmektedir. Eğer yoksa, 26/L1 maddesinden size, 26/L2 maddesinden araç sahibine para cezası uygulanmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ