Trafik Sitesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) Cezası Ne Kadar?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) Cezası Ne Kadar?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) cezası ne kadar? SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 cezası ne kadar? Araç sahibine de SRC cezası yazılır mı? Erken ödeme indirimi var mı? Hangi araçlarda SRC aranır? İşte SRC cezası ile ilgili tüm detaylar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC ) Cezası Ne Kadar?

4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanununun 26/L1 ve 26/L2 maddesinde, SRC yani Sürücüler için Mesleki Yeterlilik Belgesinden bahsedilmektedir. Buna göre; SRC belgesi almadan araç kullanan sürücülere, 26/L1 maddesi gereği 283 TL, yetki belgesi ya da araç sahibine de 715 TL para cezası uygulanmaktadır.

Gelin şimdi en çok merak edilen konuları, soru cevap şeklinde açıklayalım.

Hangi araçlarda SRC gerekir?

Ticari amaçlı yük ve yolcu nakli yapan araçları kullanan şoförlerin, SRC belgelerinin olması gerekiyor. Araç ruhsatında ” hususi ” yazmasının bir önemi yoktur. Eğer ruhsatta hususi yazıyorsa ve araç boşsa, SRC aranmaz. Fakat ruhsatta hususi yazmasına rağmen, ticari bir yük ya da yolcu varsa, o zaman SRC olmak zorundadır.

Kendi aracımı kullanırken SRC almama gerek var mı?

4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu, gerçek kişilere bir ayrıcalık tanımıştır. Eğer kendi adınıza tek bir aracınız varsa ve yine kendi aracınızı kullanıyorsanız ve K2 ya da D3 türü yetki belgeniz varsa, SRC belgesi almanıza gerek yoktur. Araç şirket adına kayıtlıysa ve siz de şirketin ortağı iseniz, SRC belgesi almak zorundasınız. Çünkü araç tüzel kişilik adına kayıtlı olduğundan, SRC’den muafiyet ortadan kalkmaktadır.

Bunun yanında; K2 ve D3 türü yetki belgelerinin dışında bir yetki belgesine sahip olan ya da kendi adına kayıtlı birden fazla aracı olan araç sahiplerine, hem 26/L1, hem de 26/L2 maddelerinden 283 TL + 715 TL = 1098 TL para cezası uygulanır.

 

SRC cezası

 

66 yaşından büyüklere SRC cezası yazılır mı?

Ticari amaçlı yük ve yolcu nakli yapan araçları kullanan şoförlerin, 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. 66 yaşından gün alan şoförlerin SRC belgeleri, otomatik olarak sistemden silinecektir. Bu tür durumlarda SRC cezası yazılmaz. Fakat yetki belgesi ya da araç sahibine, 4925 sayılı K.T.K.’nın 26/E2 maddesi gereği 715 TL para cezası uygulanmaktadır.

SRC belgesini taşımak zorunlu mu?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ( SRC )’ni yanınızda taşımak zorunda değilsiniz. Yapılacak sorgulamada sistem üzerinden görülecektir. Fakat sistemsel arızalar karşısında zor durumda kalmamak için, yanınıza taşımanız daha doğru olacaktır.

SRC 2 belgem var. Yurt içinde yük taşıyan bir araç kullanabilir miyim?

SRC belgenizin olması maalesef yeterli değildir. SRC 2 belgesi ile yurt içinde yolcu taşımacılığı yapabilirsiniz. Eğer yük taşıyan bir araç kullanırsanız, SRC belgeniz yokmuş gibi işlem görürsünüz.

SRC 4 belgem var. Yurt içinde yolcu taşıyan bir araç kullanabilir miyim?

Yukarıda açıkladığımız konu, burada da geçerlidir. SRC 4 belgesi ile yolcu taşıyan bir araç kullanırsanız, SRC belgeniz yokmuş gibi işlem görürsünüz.

SRC 4 belgem var. Tehlikeli madde taşıyan bir araç kullanabilir miyim?

Tehlikeli madde taşıyan bir araç kullanabilmeniz için, SRC 5 belgenizin olması gerekmektedir. Eğer yoksa, 26/L1 maddesinden size, 26/L2 maddesinden araç sahibine para cezası uygulanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Hakkı dedi ki:

  Tır ehliyeti aldım, yani bu demektir ki Ben Tır kullanabilirim. Heralde bu ehliyeti alip, sonrada bir tırın kafası ile sokaklarda gezmek gibi bir amacım yok. Bana bu ehliyeti 4500 liraya mal eden devlet te bana tır kullanma yetkisi vermis oluyor ama izin vermiyor. Tir kullanmaya yetkim var ama iznim yok. Madem SRC OLMADAN tır kullanamiycam, O zaman ehliyeti iptal etsinler, Herkes SRC alsın. Hem SRC hem Ehliyet nedir Allah aşkına.
  Üstelik bakin bir hata daha var. 2003 yılından önce ehliyet almış olanlar sınavsız olacak SRC alıyorlar. Yanı daha eski müfredata göre ehliyet almış olanlar, bilgileri daha taze ve yenilenmiş müfredata göre ehliyetmis olanlarla kıyaslanınca, asıl kursa girip SRC alması gerekenler 2003 öncesi ehliyet alanlardır. Ben 2008 yılında ehliyet almisim. Bilgilerim daha yeni, beni sınava sokuyor dünya kadar da kurs ve belge parası vs alıyor, ama eski sistemde önüne gelene ehliyet verilmiş bir dönemde belge alanı sınava sokmuyor. Bu nasıl bir adalet ? Ben niye bir mesleğe başlayacağım için daha elime uç kuruş para geçmeden binlerce lira harç parası ödüyorum, çimento mu yapılıyor bu harçlarla. Harç parası nedir yaa?
  ehliyete ayrı para, ver Src’ye ayrı para ver, biri olmadan öteki bir işe yaramasin nasıl bir düzen bu ?

 2. Fahri dedi ki:

  Src belgesinden ceza yedim ayriyettende çalıştığım şirketede ceza geldi bu nasıl bir adalettirki bin küsür lira ceza ödüyoruz ilahi adaletmidir şirket beni işten kovacak nerdeyse tüm cezaları ben yatırdımda yırttık halkını zordurumda bırakan tek devlet dünyada bizim devletimizdir

  1. cem dedi ki:

   Maalesef her ülkenin kendisine göre kanunları var. Taşıma kanununun 26. maddesine göre, mesleki yeterlilik belgesi olmadan ticari faaliyet yapan sürücülere 26/l1, araç sahibi farklıysa araç sahibine de 26/l2 maddesine göre cezai işlem uygulanıyor. Geçmiş olsun.

 3. Fevzi dedi ki:

  Ehliyetim psikoteknik belgem tam. Fakat src kursunun bni bir sonraki sinava atmasi sonucu suan madurum. Araç kullaniyorum. Bana öğrenci belgesi verdiler. Trafik durdurursa rica et yazmazlar dediler boyle bir yetki var mi arkadaslar bana yardimci olur musunuz

  1. cem dedi ki:

   Bu tamamen trafik polisi arkadaşların insiyatifine kalmış. Fakat artık uygulamalar kamera ile kayıt edildiği için, işlem yapmak zorunda kalabilirler.

 4. hasan dedi ki:

  66 yaşını doldurduğumdan dolayı src belgem otomatik olarak iptal oldu ama ben çalışmak zorunda olduğumdan dolayı yolcu nakli aracımı (kendi aracımı) kullanıyorum polista bana ceza yazıyor.devamlı ceza yazarsa herhangi bir sıkıntılı bir durum olur mu?
  benim açımdan veya ceza yazan açısından

  1. cem dedi ki:

   66 yaşından gün alan sürücüler, ticari amaçla araç kullanamazlar. Söylediğiniz gibi, SRC belgesi otomatik iptal edilir. Bu durumda uygulamaya girerseniz, 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanununun 26/e2 maddesine göre, araç sahibine yani size 715 TL ceza yazılır. Bunun dışında herhangi bir sorun olmaz. Ne sizin ne de ceza uygulayan personel için.

 5. Yunus güneş dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben çalışanlarımdan birisi src cezası yedi 283 tl başka hiç bir kağıt vermemişler sadece ona 283 ceza kağıdını vermişler acaba bana ceza kesirdimi kesilmedimi nerden öğrene bilirim sistem de 715 tl yazıyor nerden sorgulaya bilirim

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. SRC cezası hem sürücüye hem de araç sahibine uygulanır. 283 TL sürücüye, 715 TL araç sahibine. Cezayı size Ulaştırma Bakanlığı gönderdiğinden, posta kaynaklı gecikmeler yaşanabilir. Fakat cezanın tebliğ süresi, size teslim edildiği tarihte başlar ve 15 gün indirim hakkınız olur.

  2. Rahmi dedi ki:

   Sistem den işlem yapmışsa gelir evrak kayıtta yapmışsa size ceza gelmez

 6. onur dedi ki:

  merhaba, SRC olmadığından 283 tl ceza yazıldı. İnternetten ödemeye çalıştığımda seri numarası 4 harften oluştuğundan ödeyemiyorum. İnternetten ödeyebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. Vergi dairesi ya da bankalardan ödeyebilirsiniz. Seri numarası eksik kalıyorsa, eksik kalan rakamlar kadar başına 0 koyabilirsiniz.

  2. Rahmi dedi ki:

   Sen emniyetten aldığın makbuzla banka veya vergi dairesinde yatır daha iyi yoksa işlem den düşmez geç düşer

 7. Gökay dedi ki:

  Hocam merhaba. Src belgesiz araç kullanımında ceza puanı var mı.? Sirketim src belgem olmadığı halde cezayı ödeyeceğiz diyip aracı veriyor. Fakat yq ceza puanı var ise

  1. cem dedi ki:

   Merhaba. SRC, taşıma kanunundan yazılan bir cezadır. Bu yüzden ceza puanı işlemez. Sadece para cezası bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZ