Trafik Sitesi

Emniyet Şeridi İhlali Cezası

Emniyet Şeridi İhlali Cezası

 

Emniyet şeridi neresidir ? Emniyet şeridi ihlali maddesi hangisidir ? Emniyet şeridi ihlali cezası ne kadar ? Tüm bu sorularınızın cevabını konuda bulabilirsiniz.

 

 

Emniyet şeridi neresidir ?

Emniyet şeridi, halk arasında arıza şeridi olarak da bilinir. Otoyol veya bölünmüş karayollarında; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma veya kaza incelemesi amacıyla kullanılmak üzere ayrılmış olan ve yol eksenine paralel oluşturulan yol bölümüne emniyet şeridi denilmektedir.

 

 

Emniyet şeridi ihlali maddesi hangisidir ? Emniyet şeridi ihlali cezası nedir ?

2918 sayılı K.T.K.’nın 54/1-a maddesine göre; Öndeki aracı geçerken, geçme kurallarına riayet etmemenin cezası 235 TL para cezası ve 20 ceza puanıdır.

Emniyet şeridinin sürekli açık kalması gerektiğini, kaza, rahatsızlanma, yangın gibi hallerde acil yardım araçlarının olay yerine bir an önce ulaşmasının ne kadar önemli olduğunu,
Sizin yada sevdiğiniz birinin acil yardıma ihtiyacı olabileceğini ve sizin gibi düşünen sürücüler nedeniyle emniyet şeridinin tıkanması sonucu bu araçların zamanında yetişemeyebileceğini ve dolayısıyla zarar görebileceğinizi unutmayın.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. aylin atakan dedi ki:

  Merhaba, dün Edirne -İstanbul dönüş yolunda hem yol çalışması hem trafik kazaları dolayısıyla emniyet şeridini ihlal eden yüzlerce araç vardı, çok üzüldük ambulans zorlukla geçti. yoğun olan trafik o araçlar yüzünden iyice kitlendi. Bir çoğunun plakasını aldım, fotoğraflarını çektim. bunları iletebileceğim bir merci var mıdır? İnsanların haklarını duyarsızca çiğneyen bir toplum olmamalıyız. İyi günler

  1. Serdar Kaya dedi ki:

   Merhabalar Aylin hanım, duyarlılığınız için teşekkür ederiz, İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün 0533 155 0 155 ve 0552 155 0 155 numaralı ihbar hatlarını kullanabilirsiniz, bu ihbar hatlarına video resim olarak da ihbar yapabilirsiniz, numaralar İstanbul için geçerlidir.

 2. Boşver dedi ki:

  Ilk defa bugün emniyet şeridine girdim ama bilmiyordum oranin emniyet şeridi olduğunu ve 1500m yol gittim ort. Ne kadar ceza alırım

  1. cem dedi ki:

   Yaptığınız ihlale göre değişir bu. Eğer emniyet şeridinde önünüzdeki araçları geçmek için girdiyseniz, cezası 54/1-a maddesine göre 235 TL’dir. Fakat önünüzde araç yoksa ve siz emniyet şeridine girdiyseniz, 47/1-c maddesine göre cezası 108 TL’dir. İyi günler.

BİR YORUM YAZ