Trafik Sitesi

Emniyet Şeridi İhlali Cezası

Emniyet Şeridi İhlali Cezası

 

Emniyet şeridi neresidir ? Emniyet şeridi ihlali maddesi hangisidir ? Emniyet şeridi ihlali cezası ne kadar ? Tüm bu sorularınızın cevabını konuda bulabilirsiniz.

 

 

Emniyet şeridi neresidir ?

Emniyet şeridi, halk arasında arıza şeridi olarak da bilinir. Otoyol veya bölünmüş karayollarında; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma veya kaza incelemesi amacıyla kullanılmak üzere ayrılmış olan ve yol eksenine paralel oluşturulan yol bölümüne emniyet şeridi denilmektedir.

 

 

Emniyet şeridi ihlali maddesi hangisidir ? Emniyet şeridi ihlali cezası nedir ?

2918 sayılı K.T.K.’nın 54/1-a maddesine göre; Öndeki aracı geçerken, geçme kurallarına riayet etmemenin cezası 235 TL para cezası ve 20 ceza puanıdır.

Emniyet şeridinin sürekli açık kalması gerektiğini, kaza, rahatsızlanma, yangın gibi hallerde acil yardım araçlarının olay yerine bir an önce ulaşmasının ne kadar önemli olduğunu,
Sizin yada sevdiğiniz birinin acil yardıma ihtiyacı olabileceğini ve sizin gibi düşünen sürücüler nedeniyle emniyet şeridinin tıkanması sonucu bu araçların zamanında yetişemeyebileceğini ve dolayısıyla zarar görebileceğinizi unutmayın.

 

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ