Trafik Sitesi

Abart egzoz cezası ne kadar?

Abart egzoz cezası ne kadar?

Abart egzoz cezası ne kadar? Gürültü çıkaran araçları kullanmak yasak mı? Egzoz desibel sınırı nedir? İşte tüm detaylar..

Abart ( abarth ) egzoz nedir?

Abarth; 1949 yılında Carlo Abarth tarafından kurulan, 31 Temmuz 1971’de Fiat markasının satın aldığı bir modifikasyon şirketidir. (1)
O zamanlarda Fiat şirketinin egzozlarında kullandığı bu isim, zamanla dilimize yerleşmiştir. Abartmak anlamında da kullanılan bu kelime, günümüzde yüksek ses çıkaran egzozlara veriliyor.

Daha anlaşılır olması açısından, biz de yazımızda ” abart ” kelimesini kullanacağız. Ama bu ismin kanundaki karşılığının ” gürültü çıkaran araçlar ” olarak belirtildiğini de hatırlatalım.

Abart egzoz cezası ne kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30/1-b maddesi şöyle der; Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak yasaktır. Cezası 235 TL ve 20 ceza puanıdır.

Kalın olarak belirttiğimiz kısımdan da anlaşılacağı gibi, yasak olan abart egzoz takmak değil, egzozdan gürültü çıkmasıdır.

Abart egzozdan dolayı araç bağlanır mı?

Aracınızın gürültülü çalıştığı için 30/1-b maddesinden ceza uygulandıysa; 1. seferde size 7 güne kadar izin verilir. Bu izin 1 gün de olabilir, 7 gün de. Her ilin farklı bir uygulaması mevcut. Örneğin; Ankara’da bu tip araçlara izin verilmeden, direk olarak otoparka alınıyor. Bu uygulamayı, her ilin valilik ve emniyet müdürlüğü ortaklaşa belirliyor.

Eğer belirtilen süre zarfında egzozu söktürmediyseniz ve izin bitiminde tekrar yakalanırsanız, bu kez araç otoparka alınır ve egzoz orjinal hale getirilmeden çıkış verilmez.

Egzoz desibel sınırı nedir?

Araçlardaki egzoz desibel sınırı, 75-84 arasında değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik, aracın cinsine, motor gücüne göre değişmektedir. Ancak; egzozdan ses geldiğinden dolayı ceza yazılması için, desibel ölçümüne gerek yoktur. Çünkü ne Trafik kanununda ne de trafik yönetmeliğinde, desibel ölçümü ile ilgili bir ayrıntı yoktur.

ETİKETLER:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Dunya Kadınları Muhammet dedi ki:

  Eksoz muayenesinden gecti vizede bakarlar mi egzoza

  1. Dunya Kadınları cemoli dedi ki:

   Egzoz emisyondan geçtiniz ve muayeneden geçer mi diye mi soruyorsunuz? Aracınızın egzozu abartılı ses çıkarıyor mu?

  2. Dunya Kadınları Bülent dedi ki:

   Cezayı yersin güzel kardeşim tecrübe ile sabit

 2. Dunya Kadınları TAnju dedi ki:

  AZ önce anka ekzozdan ankara da aracı bagladılar ve polıs. Hıç bı sekılde aracı vermıyor ve aracıda 3saat önce yeni aldın husranla bıtı

  1. Dunya Kadınları cem dedi ki:

   Ankara’da Valilik kararıyla alınan böyle bir uygulama mevcut. Aracı çıkarmanız için, egzozu ses çıkarmayan hale getirmeniz gerekiyor. Geçmiş olsun.

 3. Dunya Kadınları Onur dedi ki:

  S.a beyler 3 gun once vanali egzostan yakalandim trafik cezasi ve park cezasi kesildi sonrasinda araci eski haline cevirdim egzos emisyonunu falan yaptirdim ve aracin trafikten men kaldirdim sonrasinda emniyettekiler 1 ay icinde cevre ve cehircilik bakanligindan 2500 tl daha ceza gelecek diyolar kadar dogru bilgisi olan varsa yazabilir mi

  1. Dunya Kadınları cem dedi ki:

   Eğer egzozdan çok fazla ses geliyorsa ve çevre ve şehircilik bakanlığına sevkiniz yapıldıysa, dediğiniz gibi 2500 TL civarı bir para cezası gelecektir. Geçmiş olsun.

 4. Dunya Kadınları Mert sürer dedi ki:

  Bende yakalandim ve sinirden egzozu tekme ile kaynak yerinden kırdım ve polise bak suç unsiri kalmadi dedim ancak yinede laf anlatamadim yine bagladi bu arada bende jandarma assubayim banada defalarca boyle arac geldi ancak ben direk baglamayı asla tercih etmedim insanda biraz vicdan olacak 1993 tofasım var 40 yılin bası bi alsesuar olarak egzozu takim dedim nasip etmediler yasasin özgürlükler ülkesi türkiyeye

  1. Dunya Kadınları cem dedi ki:

   Olay nasıl gelişti bilmiyoruz. O yüzden sağlıklı bir yorum yapamayız. Fakat aksesuar olarak egzoz takmak çok doğru değil. Özgürlüklerimiz, başkalarının özgürlüklerinin başladığı yere kadardır. Bunu unutmamak gerekiyor. Geçmiş olsun.

BİR YORUM YAZ